Aktualny numer rachunku bankowego
Santander Bank Polska S.A.: 27 1090 2688 0000 0001 4753 5673
Zalanie ROD “Kalina”
Zlewne deszcze w poniedziałek i wtorek 23 i 24 sierpnia 2021 oraz niefortunne opróżnienie Zalewu Zemborzyckiego z nadmiaru wody, która wielką falą we wtorek wpłynęła do Bystrzycy, co spowodowało zlanie ok. 2/3 terenu działek w ROD "Kalina". Straż Pożarna wypompowała częściowo jeziora wodne, ale tylko tam, gdzie samochody mogły bezpiecznie dojechać, nie zatapiając się w błocie. Z pomocą pani poseł Marty Wcisło, staramy się dochodzić rekompensaty finansowej od Wód Polskich, zawiadujących Zalewem, dla poszkodowanych działkowców. Na zdjęciach skala klęski w naszym Ogrodzie.
Szanowni Państwo,
przypominamy, że każdy Działkowiec ma obowiązek znać i stosować w praktyce Regulamin Ogrodowy oraz Statut stowarzyszenia ROD „Kalina” w Lublinie.
W §43 Regulaminu czytamy:
"1. Stowarzyszenie nie ponosi odpowiedzialności odszkodowawczej z tytułu strat spowodowanych przez powódź, pożar, gradobicie, suszę, huragan, itp. oraz powstałych na skutek kradzieży i dewastacji.
2. Ubezpieczenie działki od skutków klęsk żywiołowych oraz działań przestępczych należy do Działkowca.”
Działalność każdego Stowarzyszenia w Polsce opiera się na społecznej pracy jego członków, w tym członków funkcyjnych zarządu i komisji statutowych. Obowiązuje jedynie zatrudnienie księgowego. Budżet naszego Stowarzyszenia ogrodowego składa się ze składek członkowskich (1 zł miesięcznie) oraz z opłat ogrodowych, naliczanych od metra kwadratowego powierzchni działki. Obecnie mamy ok. 150 członków Stowarzyszenia. Reszta użytkowników działek to działkowcy niestowarzyszeni, płacący tylko opłatę ogrodową i opłaty ustanowione przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Obecnie - od 3 lat - opłata ogrodowa wynosi niezmiennie 0,72 zł/m2 powierzchni działki, co dawno przestało zaspokajać potrzeby finansowe funkcjonowania Ogrodu z powodu inflacji i podwyżki cen wywozu śmieci, energii elektrycznej, opłaty wodnej naliczanej przez Wody Polskie, materiałów i usług oraz innych opłat, którym podlega każde stowarzyszenie ogrodowe. Z powodu stanu pandemii – już od roku - nie możemy zwołać Walnego Zebrania, aby zaktualizować stawki opłat ogrodowych oraz wybrać nowe władze Stowarzyszenia, których 4-letnia kadencja minęła w roku 2020. Obecny Zarząd z utęsknieniem czeka na przepisy ustawowe, które usankcjonują zakończenie okresu pandemii i umożliwią zwołanie Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego.
Jak Państwo widzicie, Zarząd nie ma możliwości prawnych ani finansowych do gremialnego zwalniania z opłat ogrodowych z tytułu poniesionych strat przez działkowców przez zdarzenia losowe.
Niemniej jednak, zwróciliśmy się o pomoc do pani Poseł Marty Wcisło i rozpoznanie - w ramach mandatu Posła i senatora RP- przyczyn nagłego podniesienia się stanu wody w rzece Bystrzycy w dniu 24 sierpnia br., ponieważ zachodzi podejrzenie, iż zarządzające Zalewem Zemborzyckim Wody Polskie ( niedawno utworzona przez obecny rząd instytucja rządowa) spowodowały spust wody z Zalewu. Jeśli okaże się to oparte na prawdzie, mamy szansę, jako stowarzyszenie, ubiegać się o partycypowanie tej instytucji w usunięciu skutków szkód spowodowanych wylewem Bystrzycy na teren naszego Ogrodu. W ramach interwencji poselskiej Pani Poseł wystosowała stanowcze w tonie pismo do instytucji „Wody Polskie”, z którego treścią możecie Państwo zapoznać się poniżej.
Nie pozostaje nami nic innego niż czekać na rezultat tej interwencji.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Halina Gaj-Godyńska
Pismo do Wód Polskich od Pani Poseł RP Marty Wcisło.
Sprawa została poruszona w Panoramie Lubelskiej z 27 sierpnia (wydanie z g. 18,30 - od 10 minuty)
Organizacja ruchu drogowego na ul. Zawilcowej
Na wniosek Zarządu ROD "Kalina" zostaną wprowadzone zmiany na skrzyżowaniu ulic Zawilcowej i Krokusowej.
- Wprowadzoen zostanie pierwszeństwo dla ul. Zawilcowej
- Wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 30km/h
Szczegóły w odpowiedzi z Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin
Informacja z gościny na festynie z okazji Dnia Działkowca w ROD "Miłek" 21-09-2019
W sobotę 21 września - delegacja Zarządu Ogrodu "Kalina" - na zaproszenie "bratniego " ROD "Miłek" (tzw. Zimne Doły) wzięła udział w festynie z okazji Dnia Działkowca, podczas którego ROD "Miłek" zainaugurował działalność w niedawno uzyskanym i odremontowanym Domu Działkowca. Festyn związany był także z pożegnaniem jednego z wybitnych Działkowców Ogrodu "Miłek" i jego sponsora - profesora KUL Karola Klauzego, który ze względów zawodowych przenosi się do Warszawy. Działkowcy zgotowali mu gorące pożegnanie, pani Prezes Bożenna Praczyk ze łzami w oczach żegnała "podporę" Ogrodu wręczając mu pamiątkowy puchar i Dyplom.
Dzień Działkowca 2019
W samo południe w słoneczną sobotę 14 września w Parku "Zawilcowa" odbył się jesienny festyn zorganizowany już po raz drugi przez Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Lublin - Panią Martę Wcisło, inspiratorkę i "siłę sprawczą" budowy tego parku na terenie byłego miejskiego wysypiska śmieci, bezpośrednio sąsiadującego z Ogrodem Kalina”. Na festynie gościł Pan Prezydent Krzysztof Żuk, radny Rady Miasta Lublin - p. Adam Osiński ( Honorowy Członek naszego stowarzyszenia ogrodowego), Rada Dzielnicy "Kalinowszczyzna"- prawie w komplecie dyrektorzy szkół: "10-ki" i szkoły przy ul. Tumidajskiego oraz Zarząd i działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Kalina". Uczniowie obu szkół zaprezentowali program artystyczny wokalny i taneczny oraz gimnastykę artystyczną, zaś działkowcy przygotowali wystawę warzyw i owoców - tegorocznych plonów ogrodniczych, a także nagrodzili Dyplomami Uznania i drobnymi upominkami 70 użytkowników działek.
Dziki dewastujące Ogród
26-04-2022
Pismo do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie dotacji na ogrodzenie 26-04-2022.
Odpowiedź Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie dotacji 20-05-022.
23-09-2021
W dniu 16 września br. dostaliśmy na stałe z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta jedną z 4 nowo zakupionych odłowni na dzikie zwierzęta. Została ona ustawiona pośrodku największego kawałka Ogrodu, tj. w sektorze “C” na alejce w sąsiedztwie działki nr 192. Już za 3 dni złapało się do niej stadko 6 młodych dzików, a w następnych dniach po 1 sztuce. W ciągu 6 dni złapało się 8 dzików i o tyle mniej ma szansę ryć alejki, działki i rozmnażać się. Niestety, sąsiedztwo odłowni jest “niemiłosiernie” zryte, o jej wnętrzu nie wspominając. Może wytworzone przez dziki błoto z czasem będzie wysychać, jedli pogoda pozwoli.
Dziki przedostają się do wszystkich sektorów Ogrodu przez niszczone stare ogrodzenie, ale szczególnie dokuczliwe i kosztowne jest niszczenie przez nie nowego ogrodzenia w sektorze A i B – od strony łąk ul. Turystycznej. Zarząd nie nadąża z reperacją dziur i wymianą całych rozszarpanych przęseł nowego ogrodzenia, co kosztuje spore pieniądze. Działkowcy proszeni są o zgłaszanie do zarządu zauważonych uszkodzeń ogrodzenia.
Obecnie odłowem dzików w Lublinie zajmuje się firma weterynaryjna “ Echo Wet”, która usypia złapane dziki oraz je zabiera. Firma wysypuje przynętę, ale jeśli Działkowcy zechcą, mogą do odłowni wrzucać ( OSTROŻNIE !!!) niepotrzebne już warzywa, owoce, chleb. Szczególnie nęcą je orzechy, jabłka, marchew, buraczki, obierki z ziemniaków , itp. Zjadają też mięso, ale kogo stać na taką przynętę ...
Poniżej zdjęcia nowej odłowni, z której nie ma już szansy wydostać się żaden dorosły dzik ani warchlak, jak nagminnie zdarzało się to poprzednio, w innej odłowni ustawionej przez 4 miesiące w sektorze “A”. “
01-09-2021
Zdesperowani Działkowcy, pozbawieni wszelkich złudzeń ws. załatwienia przez instytucje do tego powołane problemu bytowania dzików na obrzeżach Lublina, pustoszących m.in Ogród Działkowy “Kalina”, zwrócili się z pismem, popartym kilkudziesięcioma podpisami, do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, aby spowodował działania instytucji rządowych i samorządowych w celu rozwiązania tego palącego problemu.
Pismo z Kancelarii Prezydenta RP z 04-11-2021.
Pismo do Prezydenta RP z 25-10-2021.
Odpowiedź Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin do Prezydenta RP z 28-09-2021.
Odpowiedź Kancelarii Prezydenta RP z 13-08-2021.
List Działkowców do Prezydenta RP z 02-08-2021.
25-06-2021
23-06-2021
04-06-2021
W dniu 1 czerwca br. w gabinecie Prezydenta Miasta odbyła się narada ws. rozwiązania problemu dzików niszczących Ogród “Kalina” oraz osiedle mieszkaniowe im. Daszyńskiego na Kalinowszczyźnie. W spotkaniu wziął udział Prezydent Krzysztof Żuk, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta – p. Marta Smal-Chudzik wraz z pracownikami Wydziału oraz radny Rady Miasta Lublin – pan Adam Osiński i prezes Zarządu ROD “Kalina” – Halina Gaj-Godyńska.
Ustalono, że z braku możliwości zarządzenia przez Prezydenta redukcyjnego odstrzału dzików ze względu na nieustający brak zgody Polskiego Związku Łowieckiego, Miasto zakupi dodatkowe odłownie dla dzikich zwierząt, z czego jedna na stałe zostanie ustawiona w ROD „Kalina”, który to teren znajduje się „na froncie” migracji dzików z rolniczych terenów Wólki Lubelskiej i okolic.
Obecnie, jedna z 2 odłowni miejskich znajduje się w sektorze „A” Ogrodu „Kalina’, następnie zostanie ona usytuowana w sektorze „E”.
Halina Gaj-Godyńska
Pismo złożone podczas spotkania.
31-05-2021
Pod koniec kwietnia br. Wydział Ochrony Środowiska UM – wskutek interwencji Pani Poseł Marty Wcisło i Radnego RM p. Adama Osińskiego – ponownie ustawił w naszym Ogrodzie odłownie na dziki. W dniu 22 maja (w sobotę) złapała się do niej locha z 8 warchlakami. Niestety, warchlaki przedostały się przez zbyt szerokie szczeble odłowni (po jej tzw. “modernizacji”) i uciekły. Lekarz weterynarii z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt uśpił lochę i zabrał , zgodnie z umowa zawarta z Urzędem Miasta Lublin na odłów dzikich zwierząt.
11-05-2021
29-04-2021
W dniu 23 kwietnia br. o godz. 1100
z inicjatywy Pani Poseł Marty Wcisło odbyło się na terenie sektoru „A” spotkanie w sprawie ponownego ustawienia jednej z dwóch odłowni na dzikie zwierzęta, jakimi dysponuje Miasto.
W spotkaniu udział wzięli: p. poseł Marta Wcisło, radny RM Adam Osiński, wicedyrektor Wydz. Ochrony Środowiska UM p. Bianka Rdest oraz prezes ROD „Kalina” Halina Gaj-Godyńska.
Ustalono, że odłownia pojawi się ponownie na miejscu, na którym stała w grudniu i styczniu, w dniu 28 kwietnia br. Ponadto Prezydent Krzysztof Żuk obiecał zakup jeszcze kilku odłowni dla Miasta Lublin.
23-06-2021
06-04-2021
Prośba do Pani Poseł Marty Wcisło o interwencję w sprawie dzików 06-04-2021.
Odpowiedź Wydział Ochrony Środowiska UML z 01-04-2021 na prośbę o ustawienie odłowni.
Dzień dobry,
w nawiązaniu do Pani prośby o ponowne ustawienie odłowni na terenie ROD Kalina uprzejmie wyjaśniam, że Urząd Miasta Lublin dysponuje tylko dwoma odłowniami, które rozstawiane są na terenie całego miasta, zgodnie z kolejnością wpływu wniosków od mieszkańców lub podmiotów zgłaszających problem z dzikami. W okresie od 17 listopada do 15 stycznia, odłownia funkcjonowała na terenie ROD Kalina.
Z prowadzonych obserwacji wynika, że skuteczność odłowu zależny od lokalizacji odłowni. W miejscach odludnych, z dala od zabudowy wielorodzinnej, oraz miejsc przebywania ludzi skuteczność odłowu jest większa. Zważywszy na fakt, że wiosną liczba użytkowników działek się zwiększy nie możemy oczekiwać wysokich wyników odłowu na terenie Państwa ogrodu.
Mając na uwadze liczne zgłoszenia mieszkańców z innych rejonów Lublina, kierując się kolejnością zgłoszeń wpływających do Urzędu, zmodernizowane odłownie będą ustawione w innych lokalizacjach. Natomiast Państwa zapotrzebowanie będziecie uwzględnione na liście oczekujących.
Możemy Państwa wesprzeć w zakresie przekazania preparatów odstraszających dziki w formie granulatu, którym już dysponujemy. Ponadto w kwietniu otrzymamy inny środek w formie płynnej, który również możemy Państwu przekazać, aby można było zamiennie stosować oba repelenty, co zwiększa ich skuteczność - gdyż dziki się nie oswajają z zapachami. Termin odbioru repelentów prosimy uzgodnić telefonicznie: 81 466 26 41.
Z poważaniem
Joanna Jaroszuk-Oniszko
Budowa Parku "Zawilcowa" - relacja
Część 1, 07-08-2017
Na wiosnę 2018 r. zostanie zainstalowana tzw. mała architektura Parku (urządzenia i place zabaw, nasadzenia itp., wykonana na nowo nawierzchnia ul. Zawilcowej oraz parkingi wzdłuż ulicy, a także oświetlenie i monitoring Parku oraz zachodnich okolic Ogrodu. W czerwcu 2018 r. Park „Zawilcowa” powinien zostać oddany do użytku.
Wg zapewnień władz Miasta Lublin, Ogród „Kalina” otrzyma w roku 2018 dotację z budżetu Miasta na położenie kabli energetycznych wewnątrz Ogrodu i wykonanie oświetlenia i monitoringu pozostałego obszaru.
Tymczasem, musimy znieść uciążliwości budowy Parku, mimo że wykonawca dokłada wszelkich możliwych starań o bezpieczeństwo przechodniów na ulicy Zawilcowej, co postarajmy się docenić.
Część 2, 13-08-2017
Park "Zawilcowa" : prawie cały teren wysypiska śmieci został już zniwelowany, ziemia nawieziona, zarośla wycięte, niektóre drzewa zostaną, reszta zostanie dosadzona jesienią. Za kilka dni zostaną wytyczone alejki. Do uporządkowania i ukształtowania zostały jeszcze skarpy, w tym osuwiska sąsiadujące z Ogrodem Działkowym "Kalina". Wg uzgodnień z inwestorem, tj. Wydziałem Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego, północna skarpa zostanie ścięta i zabezpieczona tak, aby utworzyć przejazd - przejście pomiędzy ogrodzeniem Ogrodu i terenem Parku. Park zajmie w całości 16 ha. Będą prowadziły do niego schody m.in. od ul. Zawilcowej, co umożliwi przejście działkowcom- mieszkańcom ul. Daszyńskiego na działki, do sektorów B, C,D,E. Do Parku będzie można się dostać z rożnych stron, m.in. schodami prowadzącymi od ul. Zawilcowej w pobliżu sektoru C i D Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Kalina". Przedstawiam widok "ze środka oka cyklonu", tj. z terenu dawnego wysypiska śmieci od strony ul. Zawilcowej, na którym będą place zabaw, urządzenia sportowe, wybieg dla psów, drzewa, krzewy ozdobne i rabaty kwiatowe. W tle widać budynki ul. Daszyńskiego 11 i 19 oraz budynki ul. Krokusowej. Cały Park będzie liczył 16 ha i powinien zostać oddany do użytku w czerwcu 2018 r. Sądząc po sprawnym tempie prac firmy "Budimex", jest to całkiem realne.
Uregulowanie wypisów geodezyjnych i stanu prawnego gruntów ROD "Kalina"
W roku 2011 nowy Zarząd ROD „Kalina” zastał błędny, od lat nieaktualizowany stan prawny gruntów, na których położony jest nasz ogród. Grunty te są własnością Gminy Lublin, zaś PZD jest ich użytkownikiem zwyczajnym. Wg wypisów geodezyjnych przypisywano nam 37 ha powierzchni wraz z terenem wysypiska śmieci oraz starej oczyszczalni ścieków. W rzeczywistości zajmujemy niecałe 22 ha powierzchni na działkach geodezyjnych: nr 25/3, nr 21/12 (obręb 47, ark. 8 i 9), nr 13/2, 12/1, nr 5 oraz dz. Nr 9, na której stoi budynek Zarządu (obr. 14, ark.6).
Właściwy stan prawny gruntów ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w świetle ustawy o ogrodach działkowych z 13.12.2013, która w art. 76 ust. 2 nakłada na samorządy gminne obowiązek przekazania nieruchomości zajmowanej dotychczas przez ROD w wieczyste użytkowanie.
Cała korespondencja na ten temat pomiędzy Urzędem Miasta, Zarządem Okręgowym PZD w Lublinie i ROD „Kalina”, zwieńczona powodzeniem, tj. „Zawiadomieniem” Prezydenta Miasta o wszczęciu procedury stwierdzenia nabycia przez PZD ROD „Kalina” prawa użytkowania wymienionych działek geodezyjnych, stanowiących własności Gminy Lublin, znajduje się TUTAJ.
Zalewanie działek
Rodzinny Ogród działkowy „Kalina” położony jest w dolinie rzeki Bystrzycy, w najniższym jej obszarze i z punktu widzenia stosunków wodnych takie położenie jest wyjątkowo niekorzystne. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina teren ten oznaczony jest jako strefa nadzwyczajnych zagrożeń zalewowych. Wg badań Zakładu Hydrologii UMCS w północno-wschodnim rejonie Lublina obserwuje się systematyczne podnoszenie się zwierciadła wody podziemnej nawet do 5 m. Dodatkowo, spowodowane jest to także likwidacją dużych zakładów przemysłowych na Tatarach, które zużywały do swojej produkcji znaczne ilości wody. Urząd Miasta Lublina radzi nam doraźne wykonanie rowów odwadniających, co ekonomicznie jest dla PZD nie do udźwignięcia.
Jednak mamy nadzieję na kompleksową meliorację tego obszaru przez władze miejskie wówczas, kiedy przystąpią one do realizacji projektu „Zagospodarowanie terenów doliny rzeki Bystrzycy”.
Obszerną korespondencje z władzami miasta na ten temat, trwającą od maja 2011 r. znajdą Państwo TUTAJ.
Wycinka drzew przy ulicy Zawilcowej
Wzdłuż ulicy Zawilcowej, która rozdziela ogródki działkowe od terenu starej oczyszczalni ścieków, na terenie miejskim, rośnie kilkadziesiąt wielkich, starych i częściowo uschniętych topoli, robinii akacjowych i klonów, osiągających średnicę pnia od 1 do 2 m. Podczas gwałtownych burz i wiatrów, przewracają się one przez ulicę lub gubią wielkie konary, niszcząc ogrodzenie i altanki ogródków działkowych. Po wielu zabiegach, spotkaniach, wizji lokalnej i długotrwałej wymianie korespondencji pomiędzy Wydziałem Ochrony Środowiska, Wydziałem Gospodarowania Mieniem, osobiście Panem Prezydentem i dwiema radnymi Rady Miasta Lublin - Panią Martą Wcisło i Panią Małgorzatą Suchanowską, udało się nam doprowadzić do wycinki 30 drzew. Wycinka zaczęła się w grudniu 2014 r. i spowodowała zniszczenia 2 altanek oraz betonowego ogrodzenia. Szkody zostały naprawione przez firmę realizującą wycinkę. Obecnie prace zostały wstrzymane, ponieważ wymagane są nowe starania o pozwolenie wycięcia pozostałych drzew, (7 sztuk) rosnących wzdłuż ul. Zawilcowej. Korespondencja TUTAJ .
Zniszczenia nawierzchni ulicy Zawilcowej
Ulica Zawilcowa, rozdziela ogródki działkowe od nieużytków miejskich, jakimi jest teren starej oczyszczalni i byłego wysypiska śmieci. Kiedyś była to przejezdna miejska ulica o utwardzonej nawierzchni. Prowadzi ona do laboratorium MPWiK i następnie do naszego ogrodu. Powyżej MPWiK wzdłuż je biegu znajdują się nasze 3 bramy oraz 5 furtek.
Niestety, podczas urządzania placu zabaw na terenie starej oczyszczalni w ramach realizacji projektu miejskiego "Park Zawilcowa", ciężki sprzęt niwelujący teren całkowicie rozjeździł jej nawierzchnię w roku 2013/2014. Wiosną 2014 roku ulica przypominała stawy zalane wodą i była całkowicie nieprzejezdna. Wskutek naszych interwencji i przy pomocy Pani radnej Małgorzaty Suchanowskiej udało się doprowadzić w kwietniu 2014 r. do zebrania masy błota, odsłonięcia dawnej nawierzchni oraz utwardzenia odcinka prowadzącego do najbliższej bramy. Cała ta praca i koszty poszły jednak na marne, kiedy podczas drugiego etapu urządzania placu zabaw - w grudniu 2014 r. sytuacja powtórzyła się i obecnie ulica znowu przypomina polną, błotnistą drogę.
Obecnie, przy pomocy Pani radnej Wcisło, rozpoczęliśmy nowe zabiegi o przywrócenie stanu używalności tej ulicy.
Korespondencję w tej sprawie znajdą Państwo TUTAJ.
Porządkowanie terenów miejskich przyległych do ROD "Kalina"
Ogród działkowy „Kalina”, składający się z 3 części, położonych w okolicach ul. Zawilcowej, Andersa i Świdnickiej, sąsiaduje z wielu stron z terenami zarządzanymi przez Urząd Miasta Lublina. Są to tereny przeznaczone do rewitalizacji w ramach projektu UM „Zagospodarowanie doliny Bystrzycy”. Póki co obszar ten przedstawia żałosny widok zaniedbanych, porośniętych samosiejkami i zaśmieconych terenów, kontrastując zasadniczo z zadbanymi ogródkami miejskimi. Przez swego rodzaju „dzikość” ośmiela on spacerujących przechodniów, wędkarzy itp. do bezmyślnego wyrzucania śmieci, gruzu, itp. odpadków. Straż Miejska wini za ten stan rzeczy działkowców, którzy – jej zdaniem - także „dokładają się” do zanieczyszczania okolicy.
W tej sytuacji, od wiosny 2013 roku Zarząd ROD „Kalina” dopomina się w Wydziale Gospodarki Komunalnej UM oraz w Wydziale Ochrony Środowiska UM o sprzątanie terenów miejskich przez służby miejskie, z różnym skutkiem.
Wydatnie w tej sprawie wspomagają nas Panie Radne Rady Miasta: Marta Wcisło i Małgorzata Suchanowska.
Efekty tych „zmagań” możecie państwo prześledzić TUTAJ
Zbiórka śmieci w świetle prawa
W świetle ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13.09.1996 i jej nowelizacji z 1.07.2011 zróżnicowano od 1 lipca 2013 r. odbiór śmieci i odpadów komunalnych w zależności od charakteru nieruchomości. Ogródki działkowe to „nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają na nich odpady komunalne”. Ich właściciele są zobowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystanie z usług wykonywanych przez przedsiębiorcę odbierającego odpady i uiszczania opłat za te usługi (art. 9 b i art. 6 ust. 1 upcg ustawy Dz.U. 2012.391 z późn. zm.). Dodatkowo sprawę tę reguluje uchwała Rady Miasta Lublina NR 963/XXXIX/2006 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Lublina. Wg § 5 ust. 2 ww. uchwały: „Zarządy ogródków działkowych zobowiązane są do przestrzegania zasad określonych w Regulaminie, a szczególnie:
1)wyposażenia ogródków działkowych w kontenery do gromadzenia odpadów komunalnych i zapewnienie ich systematycznego opróżniania
2)selektywnego gromadzenia odpadów zielonych”.
Niewywiązywanie się z tych obowiązków stanowi naruszenie art. 10 ust 2 a ustawy z 13.09.1996 i podlega postępowaniu w oparciu o przepisy prawa wykroczeń.
Od marca 2011 r. w tej sprawie otrzymujemy liczne pisma ze Straży Miejskiej, z Wydziału Ochrony Środowiska UM oraz Okręgowego Zarządu PZD, przypominające nam o ww. obowiązkach utrzymania czystości i porządku.
Zarząd „ROD „Kalina” posiada umowę na wywóz nieczystości z KOM-EKO w Lublinie. Śmieci gromadzone są w 2 altanach śmietnikowych w sektorach, E i F, tj. tylko tam, gdzie możliwy jest dojazd samochodem odbierającym śmieci. Wywóz nieczystości odbywa się raz w tygodniu od 1 kwietnia do 31 października, o czym informują stosowne ogłoszenia na tablicach ogłoszeń.
Szczegóły TUTAJ
Szkody wyrządzane przez sarny w ROD „Kalina”
W zimie 2013/2014 r. pojawiły się w naszym ogrodzie sarny. Działkowcy naliczyli 6 sztuk. Dokonały one wielu zniszczeń wśród drzew owocowych, drzewek i krzewów ozdobnych, jak żywotniki, trzmielina, upraw warzywnych, a nawet kwiatowych ( szczególnie smakują im cebulki i liście tulipanów). Z powodu dużych połaci zalanych i nieużytkowanych działek, porośniętych trzciną, mają świetne tereny na legowiska i schronienie.
Zarząd, od lutego 2014 r. zwracał się do Wydziału Ochrony Środowiska UM i Straży Miejskiej o pomoc w pozbyciu się saren. W marcu i lipcu 2014 r. dwukrotnie (w lipcu z osobistym udziałem z-cy naczelnika SM Lublin- Północ) po 2 funkcjonariuszy ze Straży Miejskiej oraz prezeską i Panią sekretarz Zarządu – zrobiliśmy wizję lokalną. Jednak poza śladami zwierząt oraz zniszczeniami, jakich dokonały nie stwierdzono ich obecności. W tej sytuacji Staż Miejska zasugerowała Zarządowi zorganizowanie nagonki na sarny z udziałem większej liczby działkowców. Niestety, mimo dwukrotnego apelu do działkowców, nie znaleźli się chętni. Saren, po rozmnożeniu się w dobrych warunkach bytowych, jest obecnie więcej i mimo ciepłej zimy, trzymają się działek, niszcząc uprawy. Obecnie, znowu zwracamy się do Wydziału Ochrony Środowiska UM, ponieważ sytuacja stała się dramatyczna i nie widać jej zakończenia. Własnymi siłami nie jesteśmy w stanie nic zrobić, ponieważ blokują nas różne przepisy, np. o zakazie połowu saren z użyciem wnyków czy broni palnej. Możemy tylko liczyć na pragmatykę urzędową i empatyczne podejście do tego problemu przez powołane do jego rozwiązywania służby miejskie.
Ostatnie odławianie saren odbyło się w kwietniu 2016r.:
Zarząd ROD „Kalina” informuje, że w sobotę 23 kwietnia br. o godz. 8.00 zbieramy się, aby wypłoszyć sarny, które przy pomocy lekarzy weterynarii i Straży Miejskiej zamierzamy wywieźć z terenu Ogrodu.
Zbiórka działkowców o godz. 8.00 przy bramie w sektorze E (koło MPWiK).
Prosimy założyć wysokie gumowe buty i przynieść sznury oraz narzędzia wytwarzające hałas.
( Akcja jest jednorazowa w tym roku )
W sobotę 23 kwietnia br. o godz. 8.00 odbyło się zaplanowane wcześniej odławianie saren, niszczących uprawy głównie w sektorach A,B,C,D,E.
Historia dokumentacji znajduje się TUTAJ.
Zalewanie sektora H
Od paru lat borykamy się z problemem zalewania części sektoru H od strony posesji Instytucji Filmowej „MAX-Film” (położonej wyżej od działek). "MAX-Film" mieści się w Warszawie, przez co kontakt z nim jest znacznie utrudniony. Od czasu, kiedy Instytucja wydzierżawiła plac osobie prywatnej, prowadzącej tam parking, utwardzony żużlem i tzw. destruktem – cała woda opadowa, zamiast wsiąkać w podłoże, wraz z żużlem spływa na teren niżej usytuowanych działek.
Wielokrotne monity do Instytucji Filmowej oraz rozmowy z dzierżawcą przyniosły tylko taki efekt, że dzierżawca wykopał dół chłonny, który częściowo zatrzymuje wodę. Inspekcja z Wydziału Ochrony Środowiska potwierdziła, że w tych warunkach topograficznych, jest to wystarczający sposób ograniczenia spływu wody. Ponadto, Instytucja Filmowa w Warszawie ignoruje pisma z lubelskiego Wydz. Ochrony Środowiska, a jej przedstawicielka rzadko bywa w Lublinie i nie dotrzymuje umówionych terminów spotkania.
Niestety, do podtapiania działek przyczyniają się również garażowicze z kompleksu garażowego RSM „Motor”. W lecie 2014 r. wizja lokalna z udziałem inspektorów Wydz. Ochrony Środowiska UM stwierdziła, że myjąc nielegalnie swoje pojazdy, rurą przerzucona przez ogrodzenie z Instytucją Filmową, odprowadzają oni wodę na jej teren poza parkingiem, w pobliżu granicy z naszym ogrodem.
Zarząd ROD będzie występował do Zarządu Spółdzielni z tym problemem, jednak nie łudzimy się, że zostanie on rozwiązany, bo ponad 30 – tu garażowiczów posiada wyodrębnioną własność garaży i Spółdzielnia nie ma nad nimi żadnej władzy.
O dalszych, ewentualnych działaniach w tej sprawie będziemy informować naszych działkowców.
Dotychczasowa wymiana korespondencji na ten temat TUTAJ .
Dół z wodą w sektorze H
W roku 2010, na prośbę ówczesnego Zarządu ROD „Kalina”, Administracja Osiedla „40-lecia” RSM „Motor” wykopała w sektorze H głęboki dół na zbieranie wody opadowej, płynącej z terenu wyżej położonych garaży Spółdzielni. Bardzo szybko rów ten stał się udręką okolicznych działkowców, ponieważ stojąca w nim woda nie mogła odpłynąć do kanału odpływowego, ponieważ odpływ ten był usytuowany wyżej niż lustro wody. Stojąca w rowie woda cuchnęła od gnijących liści, lęgły się w niej roje komarów, a podczas wysokich opadów deszczu przelewała się na działki. W dodatku nie był on ogrodzony, co groziło wpadnięciem do wody ludzi lub zwierząt.
Nowy Zarząd doprowadził do kilku wizji lokalnych z Administracją Osiedla oraz do 2 zebrań działkowców z Zarządem Spółdzielni „Motor”. W drodze negocjacji, po rozważeniu różnych wariantów, zastosowano projekt Zarządu ROD „Kalina”, aby dół zasypać, osadzając w nim perforowany dren pomiędzy wlotem i wylotem wody.
Pomysł ten zrealizowano jesienią 2012 r. Działkowcy w czynie społecznym wyrównali teren, posiali trawę i obecnie znajduje się tu zadbany trawnik z przeznaczeniem na boisko do koszykówki i siatkówki.
Korespondencja na ten temat znajduje się TUTAJ
Strona 1 z 2
Prześlj ogłoszenie
Ogłoszenia
- Dyżury Zarządu ROD "Kalina" od grudnia 2024 do marca 2025
- Kapitalny remont ogrodzenia zewnętrznego 29-11-2024
- Rozliczenie kosztów zużycia energii elektrycznej za okres od kwietnia 2024 r. do października 2024
- Wolne działki 16-10-2024
- Ogłoszenie wyników konkursu na Najpiękniejszą działkę ROD "Kalina".
- Petycja o pogłębienie Bystrzycy
- Zasady dotyczące odpadów
- Zasady wjazdu pojazdami na teren Ogrodu
- Wysokości opłaty ogrodowej w ROD „Kalina” w Lublinie od 1 stycznia 2024 r.
- Errata do Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalina” w Lublinie
- Aktualny numer rachunku bankowego (od 13-10-2022)
- Opłaty karne za opóźnienia w płatnościach
- Zmiana w regulaminie dotycząca korespondencji i kar regulaminowych